An-Magritt

An-Magritt

En historie om styrke, mot og kjærlighet

Torsdag 3. apr. – fredag 11. apr.

Se 6 tidspunkter
Hvor: Storsalen
Pris: fra 330kr til 580kr
Varighet: Ca. 2 1/2 time

4 kjappe svar!

📸 Foto og filming er ikke tillatt. Prøv å være tilstede i øyeblikket, men om du vil skryte på sosiale medier kan du ta så mange bilder du orker under applausen.

🚪Kom i tide! Vanligvis åpnes dørene inn til salen omtrent 20 minutter før start, men dette kan variere.

🎫 Lurer du på noe rundt billettkjøp? Vi har samlet alt du trenger å vite under Billettinformasjon.

🎪 Praktiske spørsmål? Ta en titt på siden Ditt besøk. Der er vi 99,9% sikre på at du finner svar på alt du måtte lure på.

Johan Falkbergets «An-Magritt» er en kraftfull historie om en ung jente og hennes styrke i møte med ekstreme vanskeligheter. 

An-Magritt vokser opp uten foreldre, i et nådeløst og hardt gruvesamfunn. Heldigvis er hun utstyrt med en ekstrem trass og en ukuelig vilje, og hun kjemper utrettelig for å skape en bedre fremtid for seg selv. Hun nekter å la en vanskelig bakgrunn, eller et mannsdominert gruvesamfunn definere hvem hun er. Den unge jenta fra Kjempeplassen går istedet foran i kampen for frihet og overlevelse, men hvert slag hun utkjemper gjør henne stadig tøffere. Kampen gjør henne hard.

Midt i kampen for frihet og overlevelse møter An-Magritt kjærligheten. Johannes ser henne på en måte ingen andre gjør. Han åpner døren til en verden av varme og omsorg, en flukt fra den harde virkeligheten hun alltid har kjent. Men kjærligheten utfordrer stoltheten og selvstendigheten hennes og for å la Johannes komme inn i hjertet sitt, må An-Magritt kjempe en ny kamp – denne gangen mot sitt eget forsvar. Hun må våge å senke muren rundt seg selv og for første gang i sitt liv tillate seg å være sårbar.

Etter braksuksessen og utsolgt turné med Bør Børson Jr. (2022) er det med glede og forventning Opera Trøndelag, Fylkesmusikerne i Trøndelag og Turnéteatret i Trøndelag igjen byr på en storslått opplevelse på trønderske scener. Vi garanterer en storslått og varm opplevelse for publikum med iscenesettelsen av Edvard N. Rønning og Henning Sommerros «An-Magritt». I tittelrollen, og til å lede et stjernelag med trønderske sangere, skuespillere og musikere, finner vi Karianna Sommerro.

Bli med til 1600-tallets brutale og vakre Røros og la fortellingen om An-Magritt berøre deg. 



MEDVIRKENDE

Karianna Sommerro i rollen som An-Magritt

Karianna Sommerro (30) kommer fra Trondheim. Hun er utdannet skuespiller og sanger ved Nord Universitet og Bårdar Akademiet.

Karianna har bred erfaring med teater, musikaler, spel, konserter og dubbing. Hun har medvirket i produksjoner ved Trøndelag Teater, Turnéteatret i Trøndelag, Opera Trøndelag m.fl.  der hun har spilt roller som Josefine i Bør Børson jr., Karen Lønseth i Lady Arbuthnott, Inger i Husmorskolen, Tone i Spelet om Mardøla og Liesl von Trapp i The Sound of Music.

I tillegg til å være utøvende, er hun instruktør/koreograf på Opera Trøndelags operaskole, samt produsent for barneforestillingen Nissen som mista trua på seg sjøl. 

Simen Bredesen Hørthe i rollen som Johannes

Simen Bredesen er en norsk operasanger som begynte sine studier i klassisk sang ved Griegakademiet i Bergen. Han fullførte deretter et ettårig program og en mastergrad ved Operahøgskolen i Oslo, og ble ferdig uteksaminert våren 2021. Under sesongene 2021/2022 og 2022/2023 er han ansatt som solistpraktikant ved Den Norske Opera & Ballett, der han debuterte som John Styx i Orfeus i Underverdenen i desember 2021.

I løpet av sine første sesonger ved Den Norske Opera & Ballett har Simen spilt roller som Howard Boucher i Dead Man Walking, Pierre i Ingenting, John Styx i Orfeus i Underverdenen, Dancaïro i Carmen, Junge Diener i Elektra og Spoletta i Tosca.

Tore B. Granås i rollen som Kølfogden

Tore har jobbet som skuespiller siden 2000, og hans første profesjonelle rolle var Bøddelen i Kjetil Stalldreng fra Ringsaker av Hans Rotmo. Siden den gang har han jobbet ved bl.a. Riksteatret, Det Norske Teatret, Trøndelag Teater, Sogn og Fjordane Teater og Nord-Trøndelag Teater/Turnéteatret i Trøndelag.

I tillegg har han medvirket i et stort antall spel, hovedsaklig i Midt-Norge, som blant annet Den siste viking på Stadsbygd, Grenselaus i Vera, Håkon & Kark i Korsvika/Lade, Eplene i messehagen på Malm, Trua og saltet i Vikna, Elden på Røros, Fru Guri av Edøy på Smøla, og hele 16 ganger i Spelet om Heilag Olav på Stiklestad.

Øvrige aktører på scenen

Lars Eggen
Torstein Fosmo
Lavrans Haga
Are Hembre
Ståle Kvarme Thørring
Sigmund Kveli
Mathias Melsæter Rydjord
Evy Kasseth Røsten
Martine Hattestad Kveli
Oda Smith Ødegård

Musikere

Anders Bast, saksofon og klarinett
Elin Torp Meland, obo
Sturla Hauge Nilsen, trompet
Morten Schrøder, trompet og flygelhorn
Elisabeth Fossan, trombone, basstrompet og bukkehorn
Steffen Granly, tuba
Jon Kristian Bye, piano
Einar Kjensmo Fuglerud, gitar
Elvin Venæs, bass
Lasse Leo Ehn, slagverk og perkusjon

Kunstnerisk team

Skrevet av: Johan Falkberget
Musikk av: Henning Sommerro
Manus skrevet av: Edvard Normann Rønning
Musikalsk leder: Eva Holm Foosnæs
Regi: Ingrid Forthun
Scenografi: Gjermund Andresen
Koreografi: Arne Fagerholt
Kostymedesign: Anne Spets
Lysdesign: Simen Høy Aasheim
Maskedesign: Maren Togstad
Lyddesign: Terje Watterud

Alle tidspunkter

To. 3. april kl. 18:00

Kjøp billett

Lø. 5. april kl. 18:00

Kjøp billett

Sø. 6. april kl. 16:00

Kjøp billett

Ti. 8. april kl. 18:00

Kjøp billett

To. 10. april kl. 18:00

Kjøp billett

Fr. 11. april kl. 18:00

Kjøp billett