Herborg Kråkevik & TrondheimSolistene

Herborg Kråkevik & TrondheimSolistene

Vi vandrar saman i Herborgs songbok

Tirsdag 2. jun. 2026 kl. 19:00

Kjøp billett
Hvor: Storsalen
Pris: fra 480kr til 595kr
Varighet: Ca. 90 minutter

4 kjappe svar på det du lurer på!

📸 Foto og filming er ikke tillatt. Prøv å være tilstede i øyeblikket, men om du vil skryte på sosiale medier kan du ta så mange bilder du orker under applausen.

🚪Kom i tide! Vanligvis åpnes dørene inn til salen omtrent 20 minutter før start, men dette kan variere.

🎫 Lurer du på noe rundt billettkjøp? Vi har samlet alt du trenger å vite under Billettinformasjon.

🎪 Praktiske spørsmål? Ta en titt på siden Ditt besøk. Der er vi 99,9% sikre på at du finner svar på alt du måtte lure på.

Da «Kråkeviks songbok» kom ut i 2000, med hennes varme og særpregede tolkninger av blant annet «Den fyrste song», «Til ungdommen» og «Blåmann», ble albumet en umiddelbar sensasjon. Kråkevik ble omtalt som Norges sangfugl nummer én og kåret til Årets Spellemann – med begrunnelsen: «Aldri har vel den norske sangskatten blitt tolket på en finere måte.» Innspillingene, gjort i samarbeid med TrondheimSolistene og pianist Helge Lilletvedt, solgte imponerende 250 000 eksemplarer og plasserte albumet blant tidenes mestselgende norske utgivelser.

Gjennom hele karrieren har Herborg Kråkevik vist en sjelden allsidighet som sanger, skuespiller og tekstforfatter, og befestet sin posisjon som en av landets fremste kulturformidlere. I 2026 er hun igjen høyaktuell – både i den populære TV-serien «Hver gang vi møtes» på TV2 i januar, og med et nytt album og bok i mars. Det nye albumet er en samling med flere norske sanger, og boken et samarbeid med Nasjonalmuseet der sanger og malerier er satt sammen under tittelen «Vi vandrar saman». 

Etter tre utsolgte jubileumskonserter i 2025 legger Kråkevik, TrondheimSolistene og Helge Lilletvedt nå ut på en storslått turné våren 2026. Ensemblet er i full gang med å fornye repertoaret fra Songboka, og publikum kan se frem til både udødelige klassikere og helt nye låter fra det kommende albumet. Her venter folkekjære sanger i ny drakt – fremført av musikere i verdensklasse.

Bli med på en uforglemmelig konsertopplevelse!



MEDVIRKENDE

Herborg Kråkevik

Herborg Kråkevik er født i Jondal i Hardanger og har vokst opp i et hjem preget av sang, musikk og en sterk familiær tradisjon i å parodiere bygdeoriginaler. Men med et glissent tilfang på publikum var det sauene som fikk glede av hennes første konserter. Etter å ha kuppet det lokale Tensing-koret, startet hun karrieren med å vinne Ungdommens Kulturmønstring i Hordaland i 1992.

Les mer om Herborg på hennes egen nettside: herborgkrakevik.no

TrondheimSolistene

 

Det hele startet i 1988 med Trondheims musikkprofessor Bjarne Fiskum. Hans formidable evne til å finne talentfulle unge musikere, gi dem ferdighetene til å prestere på sitt beste og deretter oppmuntre dem til å gi maksimalt av seg selv, ble drivkraften bak ensemblets tidlige suksess. TrondheimSolistene er anerkjent for å representere kammermusikk på høyeste nivå. Lidenskapelig opptreden, innovasjon og medfødt musikalitet er nøkkelordene, enten de gjør kritikerroste innspillinger, spiller live fra Lofoten til Berlin, eller inngår meningsfulle partnerskap med musikere fra alle disipliner.

Les mer om TrondheimSolistene på deres egen nettside: trondheimsolistene.no

Helge Lilletveit

Helge Lilletvedt er fra Bergen og studerte piano med Jiri Hlinka ved Bergen Musikkonservatorium, nå Griegakademiet, hvor han i senere år har vært assisterende professor.

Han har spilt med en rekke utøvere som Göran Fristorp, Vamp, danske Anne Dorte Michelsen, Terje Rypdal. Han har hatt et langvarig musikals samarbeid med Herborg Kråkevik, helt fra slutten av 90-tallet. Helge spilte piano og arrangerte flere låter på Herborgs innspillinger «Kråkeviks songbok» og «Eg og Edit».

I dag er Helge musikalsk leder ved Den Nationale Scene i Bergen.

Fotokreditering

Terje Trobe